ARM JA

Sprzeciw wobec wojska w PRL

Film skupia się na postaciach, które wystąpiły przeciwko wojsku w PRL. Interesowały mnie różnorodne sposoby przeciwstawiania się siłom zbrojnym PRL oraz motywy, jakimi kierowały się poszczególne jednostki. Jako sprzeciw rozumiem tu zarówno jawną wobec władz kontestację służby wojskowej czy odmowę złożenia przysięgi wojskowej, jak i działania mające uchronić poborowego od pójścia w kamasze, którym nie towarzyszyła bezpośrednia, publiczna deklaracja niechęci wobec wojska.

Marek Krukowski

Andrzej Amok Turczynowicz

Wojciech Woźniak

Marek Adamkiewicz

Zdzisław Bielecki

Sławek Dutkiewicz

Piotr Różycki

Adam Jaworski

Marek Knap-Zagóra

Wojciech Jacob Jankowski

Robert Maciej

Oprócz filmu stworzyłam dokumentację fotograficzną przedmiotów osobistych, które w jakiś sposób kojarzyły się bohaterom filmu z uniknięciem wojska. Nie każdy taki materialny odnośnik do tamtych czasów posiadał, niemniej było to w polu moich zainteresowań.

Pomysł na film wywodzi się z mojej historii rodzinnej. W 1983 roku mój ojciec Janusz Maciocha został powołany do wojska. Jako ponadprzeciętnie wysportowany młody mężczyzna, trenujący boks został skierowany do WSW w Lublinie. Przybył do jednostki o trzy dni za późno, próbując do ostatniego momentu szukać rozwiązań, byle tylko uniknąć służby.  W ramach buntu symulował depresję, noc w noc oddając mocz w wojskowe posłanie, czasowo głodując i odmawiając posłuszeństwa.  Po kilkudziesięciu dniach w kiosku zakupił dwie żyletki i podciął sobie żyły. Po kilku miesiącach hospitalizacji wrócił do domu.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.